DIY: Domáci opaľovací olej s OF 20+

Domáci opaľovací olej s OF 20+

V našich článkoch ste si už mohli prečítať akým zložkám sa v opaľovacích krémoch vyhnúť a tiež aké prírodné alternatívy existujú. Dnes si spolu pripravíme opaľovací olej s použitím výživných za studena lisovaných olejov a oxidu zinočnatého. Netreba k tomu žiadne „kuchárske“ umenie a máte ho namiešaný do 5 minút. Tak poďme na to a už o chvíľu môžete vybehnúť von! :)

Prísady do opaľovacieho krému

 

Prísady na domáci opaľovací olej:

  • 50 ml malinového oleja
  • 25 ml oleja zo pšeničných klíčkov
  • 20 ml oleja z vodného melóna
  • 1,5 PL oxidu zinočnatého
  • 15 kvapiek esenciálneho oleja z mrkvových semiačok
  • ½ ČL vitamínu E (voliteľné)

Postup:

Oxid zinočnatý jemne premiešajte v mažiari, aby ste odstránili prípadné hrudky, alebo ho pretrite cez sitko. Pridajte malinový oleja dôkladne miešajte, kým sa prášok úplne nerozpustí. Následne pridajte ostatné suroviny. Premiešajte a nalejte do nádobky s rozprašovačom. Pred použitím vždy poriadne pretrepte. Výsledný olej má mliečne – žltú farbu, je krásne letná! :) Na pokožke sa rozotrie dostratena, nezanecháva biely „povlak“.

Domáci opaľovací olej má žltú farbu

Opaľovací olej má mliečno žltú farbu. Po rozotretí nezanecháva žiaden povlak.

Účinky prísad

Oxid zinočnatý na pokožke pôsobí ako minerálny filter, ktorý odráža slnečné lúče. Jeho výhodou je, že ostáva na povrchu pokožky a nedostáva sa do krvného obehu. Dbajte však na to, aby ste si nekúpili oxid zinočnatý v nano forme. Vo veľkých koncentráciách môže spôsobiť „biele“ zafarbenie pokožky, no ak ho použijete do koncentrácie cca 20%, tomuto problému sa vyhnete :) Domáci opaľovací olej s ochranným faktorom 20+

Oxid zinočnatý zmiešame s čistými rastlinnými olejmi, ktoré pokožku ochránia pred slnečným žiarením. No čo je ešte lepšie – vyživia ju a ochránia pred vysušením. Základom je malinový olej, ktorý má prirodzený ochranný faktor 28-50. Vhodný je pre suchú, ale aj problematickú pokožku, nakoľko má protizápalové účinky.

Olej zo pšeničných klíčkovochranný faktor 20. Je bohatý na vitamín E a tak zabraňuje starnutiu pokožky a udržuje ju pružnú. Zmes odľahčíme olejom z vodného melóna, ktorý sa rýchlo vsakuje a je vhodný aj pre mastnú pleť. Môžete ho nahradiť aj iným olejom, napríklad jojobovým, alebo použite väčšie množstvo predošlých olejov.

Esenciálny olej z mrkvových semiačok má prirodzený ochranný faktor 40. Oleju dodá jemnú karotkovú vôňu, ktorú je vhodné skombinovať napríklad s levanduľovým olejom. Výsledný opaľovací olej má ochranný faktor minimálne 20 :)


Barborka Gírethová
Barborka Gírethová
Verím, že na to aby sme boli krásne, nemusíme používať kozmetiku, ktorá poškodzuje naše zdravie. Prírodná kozmetika funguje rovnako dobre a veru niekedy ešte lepšie ako tá konvenčná. Rada vás preto inšpirujem mojimi skúsenosťami a tiež vám poradím, ako si prírodnú kozmetiku môžete vyrobiť doma. Ešte viac tipov, receptov a informácií môžete nájsť na mojich blogoch: beastlovesbeauty.wordpress.com a bioblogerinas.sk.