4 x DIY medové masky pre rôzne typy pleti

4 x DIY medové masky pre rôzne typy pleti

Med je už odpradávna považovaný za zázračný liek. Je prospešný nielen na riešenie rôznych zdravotných problémov, ale tiež pre pleť. Dokáže vyliečiť drobné poranenia pokožky, zmierniť opuchy, či ošetriť popáleniny. Má totiž silné protizápalové, antiseptické a antibakteriálne vlastnosti.

Obsahuje aj množstvo vitamínov dôležitých pre pleť. Napríklad vitamín B6, ktorý je potrebný pre tvorbu nových kožných buniek. Ďalej vitamín B3, ktorý zmierňuje zápaly kože, najmä pri akné. Vitamín B2 zas chráni pokožku pred voľnými radikálmi. A napokon zinok, ktorý spomaľuje proces starnutia pleti. Ako vidíte, med je pre pokožku naozaj užitočný. Preto by ste si z času na čas mali dopriať medové masky. Napríklad tieto.

Medová maska na tvár pre suchú pleť

Ak máte suchú až šupinatú pleť, táto úžasná zvlhčujúca maska na tvár vám určite pomôže. Dokáže totiž uzamknúť potrebnú vlhkosť v kožných bunkách a tak bude pleť pružná a hydratovaná.

Čo potrebujete?

 • 1 čajová lyžička medu
 • ¼ zrelého avokáda – je bohaté na vitamín E, ktorý dodáva pleti pružnosť
 • 1 čajová lyžička kokosového oleja – kokosový olej má úžasné hydratačné vlastnosti a obsahuje živiny, ktoré sú potrebné pre suchú pleť

Postup

V mištičke roztlačte avokádo. Pridajte med a kokosový olej a dôkladne rozmiešajte. Masku si čistými prstami naneste na tvár v hrubšej vrstve a nechajte pôsobiť aspoň 15 minút. Potom ju zmyte teplou vodou. Keď je maska kompletne odstránená, pleť si prepláchnite studenou vodou, aby sa uzavreli póry.

Medová maska na mastnú pleť

Medová maska na tvár je vhodná aj v prípade, ak máte veľmi mastnú pleť. Stačí zvoliť vhodné ingrediencie.

Potrebujete:

 • 1 čajová lyžička medu
 • 1 lyžička bentonítového ílu – odstraňuje prebytočný olej z pleti
 • 1 lyžička jablčného octu – čistí a dezinfikuje pleť

Postup

Zmiešajte všetky ingrediencie v plastovej miske (na bentonítový íl nikdy nepoužívajte kovovú misku). Naneste na tvár a v prípade potreby aj na krk. Po 15 minútach pôsobenia umyte najprv teplou a potom studenou vodou.

Medová maska na citlivú a podráždenú pokožku

Ak máte často začervenanú a zapálenú pleť, doprajte jej túto upokojujúcu masku.

Čo potrebujete?

 • 1 lyžička medu
 • 1 lyžička prášku matcha – pôsobí ako silný antioxidant a má protizápalové účinky
 • 1 lyžička mandľového alebo jojobového oleja – na upokojenie zápalu

Postup

Všetky ingrediencie jednoducho zmiešajte v miske. Ak nemáte prášok matcha, použiť môžete aj klasický zelený čaj. Naneste na pleť a nechajte pôsobiť aspoň 15 minút. Tvár umyte teplou vodou.

4 x DIY medové masky pre rôzne typy pleti

Maska s medom na akné

Keďže má med antibakteriálne účinky, pomáha v boji proti akné. Pri pravidelnom užívaní tejto masky sa stav pokožky zlepšuje.

Potrebujete:

 • 1 lyžička medu
 • ½ lyžičky hnedého cukru – pôsobí ako píling
 • ½ lyžičky citrónovej šťavy – vyrovnáva pH pokožky
 • 1-2 kvapky éterického oleja levanduľa – je protizápalová a pre aknóznu pleť veľmi prospešná

Postup

Zmiešajte všetky ingrediencie a masku na tvár nanášajte krúživými pohybmi. Môžete nechať pôsobiť aj 45 minút. Tvár opláchnite teplou vodou.

Nečakajte, že problémy s pleťou vyriešite už po jednej aplikácii medovej masky na tvár. Kúru je potrebné pravidelne opakovať. No výsledok je zaručený!

foto: pixabay.com


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.