5 druhov ílov pre hĺbkovú očistu pleti [Infografika]

5 druhov ílov pre hĺbkovú očistu pleti [Infografika]

Okrem pravidelného odstraňovania makeupu, či bežného čistenia pleti a jej exfoliácie je potrebné pleť prečistiť aj ďalším spôsobom a to – čistiacou maskou. Hĺbková očista pleti pomocou ílovej masky je majiteľkám mastnej, či problematickej pleti dobre známa, ale z času na čas si ju môžu dopriať aj majiteľky ostatných typov pleti.  

Najčastejšou zložkou čistiacich masiek je íl, existuje však niekoľko druhov. Rôzne druhy ílov môžete nájsť v krémových maskách, väčšina sa však dá zohnať aj vo svojej čistej podobe. Výhodou je možnosť si masku namixovať podľa potrieb pleti, takpovediac na mieru :) Tu je prehľad niekoľkých ílov, ktoré môžete zaradiť do svojej maskovacej rutiny :)

Bentonítový íl

Bentonítový íl

Aj z bentonitového ílu existuje niekoľko druhov, najčastejšie sa môžete stretnúť s kalciovým (calcium) a sodným (sodium) - nazvané sú podľa prevládajúcej zložky vo svojom obsahu. Zo všetkých druhov by mal mať práve sodný najlepšiu schopnosť viazať na seba toxíny a vyťahovať nečistoty z pleti.

Vďaka svojej sile môže ale pleť mierne vysušiť, preto ak máte suchú, alebo citlivú pleť, jeho použitie zvážte. Jeho sťahujúce účinky možno zmierniť pridaním medu, či oleja. Pred zmytím nečakajte kým úplne vyschne. Ak vás na tvári nepríjemne ťahá, okamžite ho zmyte, prípadné mierne začervenanie je normálne, po chvíli zmizne.

Bentonítový íl kúpite v eshope už od 4, 30€

Multani mati

Multani mati

Alebo tiež nazývaný „Fuller´s earth“ je známy vďaka svojej liečivej schopnosti pri akné a problematickej pleti. Táto maska je populárna najmä v ajurvéde,a le získava si popularitu po celom svete.

Odstraňuje odumreté bunky a prečisťuje póry vďaka svojim absorbčným účinkom. Častokrát býva hlavnou zložkou už spomínaný bentonitový íl (resp. jeho hlavná časť montmorillonit), ale tiež kaolinit.

Pre suchšiu pokožku je vhodné tento prášok zmiešať s jogurtom, či plnotučným mliekom. Táto maska taktiež pomáha vyrovnávať tón pleti a redukuje pigmentáciu. Dokonca vraj zo špinavého oblečenia pomáha odstraňovať mastné fľaky :)

Multani mati kúpite v eshope za 4,25€

 Rhassoul - marocký íl

Rhassoul - marocký íl

Pochádza z horského masívu zvaného Atlas. je účinný, ale zároveň aj šetrný k pokožke. Jemne, ale hĺbkovo čistí a uvoľňuje zanesené póry, reguluje produkciu mazu.

Pomôcť môže aj pri ekzéme, či lupienke. Je možné ho taktiež pridať do vlasového zábalu pre ošetrenie pokožky vlasov, ale aj samotných vlasov. Dlhé roky bol využívaný ako šampón, mydlo, ale aj ako ošetrujúci zábal. Vyhladzuje pokožku a redukuje pocit suchej pokožky, preto je vhodný aj pre zrelšiu pleť.

Marocký íl Rhassoul kúpite v eshope za 12,50€

Ružový íl

Ružový íl

Je považovaný za najjemnejší zo všetkých ílov a tým pádom je vhodný pre suchú a citlivú pleť. Tento íl pleť jemne prečistí bez zbytočného podráždenia. Napriek svojej jemnosti účinne viaže toxíny. Taktiež môžete vyskúšať biely kaolín.

Ružový íl kúpite v eshope za 9,75€

Íl z mŕtveho mora

Íl z mŕtveho mora

Je to vlastne prášok vyrobený z bahna z mŕtveho mora, ktorý bol dosiahnutý odstránením vody. Obsahuje veľké množstvo minerálov a pomáha s kožnými problémami ako sú ekzém, lupienka, či dermatitída. Hĺbkovo čistí póry, odstraňuje odumreté bunky, prebytočný maz a zároveň má liečivé účinky. Môžete ale použiť aj priamo bahno z mŕtveho mora :)

Používate niektorý z týchto ílov? Ak áno, ako ste sním spokojné? :)

Infografika - 5 druhov ílov pre hĺbkovú očistu pleti (kliknite pre zväčšenie):

5 druhov ílov pre hĺbkovú očistu pleti

Vložte is obrázok na vašu web stránku

Infografiku 5 druhov ílov pre hĺbkovú očistu pleti si môžete zadarmo vložiť na vašu webstránku, jediná podmienka je aby ste to vložili cez kód ktorý je nižšie. Stačí ho jednoducho skopírovať a vložiť:


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty5