Aromaterapia pre deti? Určite to musíte vyskúšať

Aromaterapia pre deti? Určite to musíte vyskúšať

Aromaterapia sa v posledných rokoch teší veľkej obľube. Nie je však len pre dospelých, aromaterapia pre deti má na ne veľký vplyv. Svet vôní je naozaj pestrý a každá dokáže niečo iné.

Obsah:

  1. Začať môžete pomerne skoro
  2. Kedy sa éterické oleje používajú?
  3. Aromaterapia pre deti v škôlke

Začať môžete pomerne skoro

Aromaterapia pre deti je zaujímavou témou, ktorú ocení každý rodič. Kedy s ňou môžete začať? Odporúča sa zhruba od troch mesiacov a skôr, ako s ňou začnete, je dobré poznať základné pravidlá. Vždy sa musia používať riedené, často sa na to používa napríklad kokosový olej. Nikdy ich nenechávajte v dosahu detí a odkladajte ich na bezpečné miesto. Aj keď krásne voňajú, sú to silné esencie, a preto ich nedávajte dieťatku okolo nosa.

Ak vaše bábätko musí užívať nejaké lieky, používanie esenciálnych olejov konzultujte s lekárom. Najlepšie je poradiť sa s odborníkom v tejto oblasti, ktorý vám presne povie, aké oleje, kedy a akým spôsobom môžete používať.

Aromaterapia pre deti? Určite to musíte vyskúšať

Kedy sa éterické oleje používajú?

Detská aromaterapia môže pomôcť uľaviť od chorôb a problémov. Vhodné sú aj na zlepšenie nálady bábätka, upokojenie alebo dodanie energie. Dôležité je, aby ste vyberali prírodné a čisté esenciálne oleje, ktoré sú pre zdravie bezpečné a neobsahujú žiadne umelé prímesi.

Doma sa oplatí mať levanduľový olej, ktorý pôsobí proti stresu, nervozite alebo horšiemu spánku. Na koliky pomôže fenikel, koriander. Zmiešate jednu kvapku s kokosovým olejom a natriete na bruško bábätka. Pri nádche môžete do difuzéra pridať citrón a levanduľu. Detičky milujú masáže a mnohí odborníci sa zhodujú, že potom lepšie spia. Môžete masírovať chodidlá, oblasť okolo členkov, pri prechladnutí a kašli hrudník, pri bolesti bruška tak môžete uvoľniť kŕče. Pridať sa môžu aj do kúpeľa, ale najskôr ich zrieďte medom alebo mliekom. Detská pokožka je veľmi citlivá a potrebuje len tú najjemnejšiu starostlivosť.

Aromaterapia pre deti v škôlke

Viacerí odborníci tvrdia, že esenciálne oleje patria aj do škôlky. Ak sa dodržiavajú všetky pravidlá, je bezpečná a prináša so sebou mnoho výhod. Ocenia ich pani učiteľky a rodičia v čase chrípok kedy si deti medzi sebou choroby „podávajú“. Esenciálne oleje majú antibakteriálne aj antivírusové účinky, niektoré podporujú imunitný systém. Prečistia vzduch, deťom sa bude lepšie dýchať, zníži sa riziko ochorenia a stačí k nim len difuzér alebo aromalampa. Skúsiť sa môže citrón, borovica alebo eukalyptus. Chuť do jedenia podporia vône pomaranča alebo mandarínky a upokojí ich levanduľa.

Aromaterapia pre deti? Určite to musíte vyskúšať

Pomôžu aj v škole

Esenciálne oleje by pokojne mohli mať miesto aj v triedach v školách. Okrem posilnenia imunity môžu prispieť k lepšiemu sústredeniu sa. Esenciálne oleje ako rozmarín, mäta, divoký pomaranč, bergamot, citrónová tráva alebo klinček zvýšia sústredenie a deti by mali na hodine sledovať najmä výklad.

Ak majú rodičia problém dostať deti večer do postele, približne hodinu pred spaním môžu v izbe rozptýliť levanduľu, harmanček rímsky, ylangylang, kadidlo, či vetiver. Ľahšie potom zaspia a spánok bude výdatný a pokojný. Na lepšie ranné vstávanie môžete skúsiť citrón, mätu alebo grapefruit, ktoré vašich spachtošov ľahšie preberú.

Aromaterapia pre deti má svoje pravidlá a treba byť pri nej opatrí a obozretní. Potom však prinesie vytúžené ovocie a deti budú zdravšie a spokojnejšie. Má vaše dieťa obľúbený esenciálny olej?


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.


Odporúčané produkty8