Esenciálne oleje, ktoré spríjemnia jeseň

Esenciálne oleje, ktoré spríjemnia jeseň

Nie každý má rád jesenné počasie. Ochladí sa, prší, je hmlisto, dni sú tmavšie a pochmúrnejšie. Trpieť môže telo i duša, a preto je dôležité nájsť riešenie a spríjemniť si toto obdobie. Ktoré esenciálne oleje vám spríjemnia jeseň?

Keď príde únava

Jeseň je zo začiatku čarovná, hrá všetkými farbami, vonia ako pečené gaštany a horúci čaj u mamy v kuchyni a sprevádzajú ju večery s dobrou knihou pod dekou. S chladom môže prichádzať únava, melanchólia či depresia, darí sa chrípke a prechladnutiu. Esenciálne oleje prevoňajú vaše dni a prinesú do nich nielen zdravie, ale aj vôňu, radosť a pocit šťastia.

Zahrejte sa

Jedným z najobľúbenejších esenciálnych olejov je nepochybne škorica. Jej vôňa je bežne spájaná s vianočným pečením alebo krupičnou kašou, navodzuje pocit tepla a domova. To ale zďaleka nie je všetko, pretože nám pomáha vyrovnať sa so svojim strachom a prijať seba samého.

Prečo milovať škoricu? Prečítajte si: Prečo milovať škoricu

Zahreje aj esenciálny olej klinček, ktorý sa vyznačuje silnými antivírusovými aj antiseptickými účinkami. Má výraznú, pikantnú a hrejivú vôňu, ktorá pomáha pri vypätí, vyčerpanosti. Stimuluje pamäť a patrí k skvelým pomocníkom pri zápaloch ústnej dutiny.

Kvetinové poblúznenie

Asi vás to veľmi neprekvapí, ale levanduľa je záchrancom v každom ročnom období. Je to jeden z najšikovnejších olejov, ktorý sa dá na pokožku aplikovať aj neriedený. Osvedčil sa na problémy ako odreniny, popáleniny, rezné rany, uštipnutie hmyzom či akné. Na dušu pôsobí mimoriadne blahodarne, lebo upokojuje, pomáha navodiť príjemnú atmosféru, zbavuje stresu a nervozity, navodzuje príjemný spánok a sny sú ľahšie.

Levanduľa

Z kvetov vás isto očarí aj ružový olej, lebo má antidepresívne účinky a má protizápalové, antibakteriálne a silné regeneračné účinky.

Zdravie na prvom mieste

Vonku zúria vírusy, ľudia okolo vás kašľú, kýchajú a soplia. Zubami nechtami sa snažíte neochorieť, lebo kto by sa postaral o domácnosť a prácu? Esenciálne oleje majú veľkú silu a poslúžia aj ako prevencia pred rôznymi ochoreniami.

Oreganový olej má jedny z najsilnejších antiseptických, antivírusových a protiplesňových účinkov. V čase chrípok majte po ruke aj eukalyptový olej, pretože jeho prenikavá svieža vôňa pomáha uvoľňovať dýchacie cesty a čistí vzduch. Jeho vôňa má povzbudzujúce účinky, zlepšuje náladu a prečistí myseľ.

Esenciálny olej borovica pomáha pri problémoch s dýchacími cestami a mäta prieporná podporuje vykašliavanie, pomáha pri kašli i bolesti hlavy.

Zlepšite si náladu

Máte pocit, že jeseň je pochmúrna a ste smutní? Aj s týmto vám pomôžu esenciálne oleje. Skvelou voľbou sú najmä tie citrusové, napríklad pomaranč, bergamot alebo grapefruit. Ich vône sú energické, vrátia vás späť do života a dodajú pozitívny pohľad na svet. Prenesú vás na nejaké slnečné a exotické miesto, kde hneď zabudnete na všetky svoje trápenia.

Dobrú náladu prinesie aj citrónová tráva, ktorej sa nebudete chcieť vzdať. Ak sa vám ráno ťažko vstáva z postele, ste unavení a len by ste spali, siahnite po rozmarínovom oleji. Dodá energiu, lepšie sa sústredíte a práca vám pôjde od ruky jedna radosť.

Nech už si vyberiete akýkoľvek esenciálny olej, vždy sa dobre oboznámte s jeho účinkami, odporúčaným spôsobom použitia a varovaním, pre koho vhodný je alebo nie je. Vsaďte na čisté a prírodné esenciálne oleje, aby ste mali istotu, že sa vám do rúk dostáva kvalitný produkt bez chémie.

Aké oleje používate na spríjemnenie jesene?


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.


Odporúčané produkty8