Esenciálne oleje vás v lete ochladia ale aj navodia príjemné sny

Esenciálne oleje vás v lete ochladia ale aj navodia príjemné sny

Esenciálne oleje sú malým pokladom z prírody, ktorého silu využijete celoročne. Vedeli ste, že práve v lete sa stanú vítanými spoločníkmi, ktorí nám pomôžu osviežiť sa, odohnať hmyz alebo zlepšiť nepokojný spánok počas horúcej noci?

Niečo proti nevoľnosti

V lete sa o niečo viac cestuje, chodí sa na výlety aj na dovolenky. Cestu autom, autobusom, vlakom alebo lietadlom však nie každý zvláda dobre a neraz sa musí popasovať s nevoľnosťou.

Esenciálne oleje dokážu zlepšiť trávenie, zmierniť kŕče, uvoľniť napätie a zabrániť nepríjemnému zvracaniu. Ak si chcete užiť cesty bez problémov, skúsiť môžete esenciálne oleje kardamón, mätu, levanduľu i zázvor.

Existujú rôzne prenosné difuzéry, keramické doštičky alebo inhalačné tyčinky. Do auta sa hodí difuzér s vymeniteľnou náplňou.

Aby nebolo príliš horúco

Horúce počasie môže byť neznesiteľné najmä v práci, kedy musíme podávať skvelé výkony bez ohľadu na to, ako sa cítime. Keďže nie v každom priestore je klimatizácia, treba hľadať iné riešenie.

Esenciálne oleje vás v lete ochladia ale aj navodia príjemné sny

V tomto prípade je vhodné siahnuť po mäte, pretože aktivuje chladové receptory a prináša vytúžený pocit osvieženia a ochladenia. Okrem toho prispeje aj k upokojeniu žalúdka pri nevoľnosti a celkovo zlepší náladu.

Poradia si aj s hmyzom

Leto je obdobím, kedy sa vyroja komáre, nepríjemné mušky, kliešte či mravce. Hmyz sa neraz tlačí o domácnosti za svetlom a stáva sa neželaným spoločníkom. Esenciálne oleje ich dokážu odpudzovať a stanú sa prírodným repelentom, ktorého sa nebudete chcieť vzdať. Najlepšie ho odpudzujú levanduľa, čajovník, citrónová tráva i eukalyptus.

Ak vás komár predsa poštípal a neviete vydržať nepríjemné svrbenie, opäť môžete skúsiť esenciálne oleje. Ten levanduľový sa považuje za jeden z najbezpečnejších vôbec a môže sa aplikovať na pokožku aj nezriedený. Pôsobí antibakteriálne, zlepšuje hojenie pokožky, zjemňuje začervenanie a opuch. Okrem nej by vám nemal chýbať ani čajovníkový olej, ktorý sa osvedčil aj na akné.

Sladké sny a pokojný spánok

Zaspať počas horúcich nocí nie je jednoduché a pokiaľ ráno skoro vstávate, nepotrebujete ponocovať. Riešením je opäť levanduľový esenciálny olej, ktorý prináša hneď niekoľko výhod. Upokojuje v strese, pomáha ľahšie zaspať a spánok je pokojnejší a dlhší. Stačí pár kvapiek do difuzéra alebo aromalampy a vaša izba sa zmení na oázu pokoja.

Podobne účinkuje aj medovka, prevoňať si môžete aj vankúš alebo svoju sprchový gél. Ranné vstávanie bude jednoduchšie a ak by ste potrebovali podať čo najlepší pracovný výkon, vsaďte na rozmarínový alebo bazalkový olej. Lepšie sa sústredíte a svoju prácu odvediete na jednotku.

Esenciálne oleje je tiež možné užívať spolu s kyslíkom pomocou tzv. aromaterapie. K tomu sú vhodné kyslíkové koncentrátory, ktoré dodávajú používateľovi zvlhčený kyslík, do ktorého možno pridať pár kvapiek oleja a užívať si relaxu a oddychu.

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek esenciálny olej, myslite najmä na to, aby bol kvalitný. Tie v bio kvalite sa o vaše zdravie postarajú bez problémov, budete sa cítiť lepšie po psychickej aj fyzickej stránke.

Ktorý esenciálny olej máte najradšej?


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.


Odporúčané produkty8