Osvedčené metódy, ako zvládnuť jazvy a pigmentové škvrny po akné

Osvedčené metódy, ako zvládnuť jazvy a pigmentové škvrny po akné

S akné mnohé z nás bojujeme nielen počas dospievania, ale často i počas rôznych období nášho neskoršieho života. Nepeknou spomienkou práve na takéto obdobia s akné sú rôzne druhy jazvičiek a farebné nezrovnalosti - pigmentové škvrny, ktoré po zle zahojenom akné zostávajú. Prečo vlastne vznikajú tieto jazvy a pigmentové škvrny, ako ich rozlišovať, ako ošetrovať pleť s akné či, ako efektívne odstrániť nepekné jazvy po akné sa dozviete v tomto článku.

Obsah:

 1. Ako sa z vášho akné stane jazva?
 2. Ako rozpoznáte, že ide o zjazvenú pokožku?
 3. Druhy jaziev, ktoré môžete na pokožke spozorovať
 4. Prečo sa vám na pokožke zjavila po akné i pigmentová škvrna?
 5. Ako je možné predchádzať jazvám po akné?
 6. Ako sa zbaviť jazvy po akné?
 7. Prírodné suroviny na podporu hojenia jaziev
 8. Čo sa dá urobiť s veľkými jazvami a pigmentovými škvrnami?
 9. Hlavu hore!

Ako sa z vášho akné stane jazva?

Jazva vznikne po nešetrnom ošetrovaní akné, keď sa povrchová a hlbšia vrstva pokožky naruší a poškodí. Takáto vrstva tkaniva následne stráca schopnosť plne sa zregenerovať do pôvodného stavu a vzniká náhradné tkanivo z kolagénových vláken. Kolagénové tkanivo otvorenú ranu vyplní a podporuje jej hojenie. Nové tkanivo, ktoré vzniká sa však môže líšiťod okolitej pokožky a toto odlišné tkanivo sa nazýva jazva.

Ako rozpoznáte, že ide o zjazvenú pokožku?

Ak sa vám v mieste, kde ste mali akné pokožka horšie regeneruje, má zhoršenú elasticitu anie je prekrvená tak, ako zvyšok pokožky tak ide o jazvu. Na takomto mieste vám prestanú rásť chĺpky, nemáte tam ani potné žliazky, ani vlasy a takéto miesto vyžaduje väčšiu hydratáciu.

Druhy jaziev, ktoré môžete na pokožke spozorovať

Väčšinou vznikajú tri druhy jaziev a každá z nich vyžaduje iný prístup k ich ošetrovaniu. Aby ste vedeli, ako ich ošetrovať je dobré vedieť čím sa navzájom odlišujú.

 • Hlboké jazvy (atrofické) - prejavujú sa ako diery v pokožke. Vznikajú ak máte málo väzivového tkaniva v mieste, kde ste mali akné alebo ak sa vyrážka nechce veľmi hojiť.
 • Vyvýšené jazvy (hypertrofické) - ide o kopčeky, ktoré vznikajú z dôvodu tvorby tuhšieho a nekvalitného tkaniva.
 • Čevenofialové vyvýšené jazvy (keloidné) - sú to vlastne hypertrofické jazvy, ale sú väčšie, rozšírené s červenofialovým zafarbením, ktoré neskôr začne blednúť.

Osvedčené metódy, ako zvládnuť jazvy a pigmentové škvrny po akné

Prečo sa vám na pokožke zjavila po akné i pigmentová škvrna?

Pretože okrem jazvy v mieste zapáleného tkaniva po jeho zahojení môže vzniknúť i farebnánezrovnalosť, väčšinou vo forme červenej alebo hnedej škvrny na pokožke.

 • Červené škvrny - vznikajú,keď sa v mieste vyrážky zvýši prietok krvi. Môžu dlhodobo pretrvávať i keď akné už zmizlo.
 • Hnedé škvrny - znamenajú, že ste prekonali zápal. Na takomto mieste sa vám nahromadilo väčšie množstvo pigmentu. Ak máte takéto hnedé škvrny, vyhýbajte sa škodlivému slnečnému žiareniu, pretože takéto škvrny ešte zhoršuje.

Ako je možné predchádzať jazvám po akné?

Pri dodržiavaní nasledujúcich pravidiel môžete pomôcť predísť tomuto problému:

Ako sa zbaviť jazvy po akné?

Mierne jazvy si môžete v pohodlí domova odstrániť i sami, avšak treba pamätať na to, že na jazvy sa odporúča zamerať až keď si vyliečite samotné akné na danom mieste. Tie horšie jazvy je možné zmierniť, avšak úplne odstrániť sa vám ich samej pravdepodobne nepodarí. Čo však môžete urobiť doma?

 • Masírujte pleť rastlinným olejom - podporí to regeneráciu poškodeného tkaniva, zároveň sa vám zlepší prekrvenie a pružnosť tkaniva na danom mieste. Takéto miesto bude po masáži lepšie hydratované a menej viditeľné v porovnaní so zvyškom pokožky. Vhodná je i masáž Masťou na jazvy, strie a popáleniny, ktorá obsahuje rastlinné oleje a materskú včeliu kašičku vďaka čomu je ideálna na takúto masáž i jazvy po akné.
 • Používajte vhodné pleťové sérum - vyberajte si najmä séra s vitamínom C, kyselinou salicylovou či retinolom. Odporúčať môžem prírodné Sérum s vitamínom C
 • Nájdite si vhodný krém - pri výbere zamerajte sa na krémy, ktoré neupchávajú kožné póry, upokojujú zápaly pokožky a nezanechávajú na pleti mastný film. Ideálne by mali pôsobiť i proti vzniku pigmentových škvŕn. Ak hľadáte vhodný krém na akné odporúčame napríklad krém ALOESOVE Denný hydratačný krém, ktorý upokojuje akné a zároveň pôsobí i na pigmentové škvrny.
 • Použite enzymatický peeling - je omnoho vhodnejší než mechanický peeling. Pôsobí na báze chemických procesov a tým je k pleti šetrnejší. Nezabudnite po takomto peelingu použiť pleťový krém s SPF, ktorý pomôže predchádzať vzniku pigmentových škvŕn. Takýmto peelingom je i Biolaven Enzymatický peeling, ktorý je vhodný i pre tú najcitlivejšiu pleť!

Prírodné suroviny na podporu hojenia jaziev

Čo na jazvy po akné odporúča príroda? Med vám pomôže pokožku lepšie hydratovať a zmäkčiť postihnuté tkanivo. Aloe vera gél vám naviac pomôže i so škvrnami po akné. Tea tree olej pôsobí antisepticky, upokojujúco a podporuje hojenie. Môže zosvetliť i jemné pigmentové škvrny. Rastlinné oleje ako hroznový, nimbový, jojobový či šípkový olej sú ideálny pomocníkom pre masáž tváre a intenzívnu hydratáciu. Môžete vyskúšať i rôzne ílové masky akou je i ílová maska Tarika akné namiešaná na základe princípov ajurvédy.

Čo sa dá urobiť s veľkými jazvami a pigmentovými škvrnami?

Pri snahe minimalizovať jazvy po akné a pigmentové škvrny by ste mali pamätať na to, že pri vhodnej starostlivosti o pleť docielite zmiernenie ich prejavov, avšak na veľké jazvy a pigmentové škvrny budete potrebovať pomoc odborníka. Estetický dermatológ používa profesionálne postupy, ako sú mikrodermabrázia, kryoterapia, LED maska, laserové odstránenie a ďalšie metódy, ktoré pomôžu odstrániť jazvy po akné.

Osvedčené metódy, ako zvládnuť jazvy a pigmentové škvrny po akné

Chemický peeling taktiež pomáha jazvy po akné zjemniť a pomôže i s rozšírenými pórmi. Každá metóda má svoje vlastné výhody a je určená pre konkrétne prípady.

 • Chemický peeling vám pomôže zjemniť jazvy a rozšírené póry.
 • Mikrodermabrázia vyhladzuje jazvy a nerovnosti pleti.
 • Kryoterapia "zmrazuje" pokožku na liečbu keloidných jaziev.
 • LED maska stimuluje regeneráciu pokožky.
 • Mikroihličkový aplikátor podporuje prirodzený proces hojenia pomocou zvýšenia tvorby kolagénu a elastínu.

Dôležitá je konzultácia s dermatológom, ktorý môže odporučiť najlepšie riešenie pre konkrétny typ jaziev. Správnou starostlivosťou a vhodnými postupmi je možné výrazne zlepšiť vzhľad jaziev a získať bezchybnú pleť.

Hlavu hore!

Posledné povzbudenie na záver. Nezabúdajte, že krása nie je definovaná len stavom vašej pleti, ale predovšetkým silou vašej osobnosti. Keď dovolíte, aby vaša jedinečnosť žiarila navonok, ostatní si nebudú všímať vaše jazvy. Preto držte hlavu vysoko a postavte sa svojim jazvám s odhodlaním, skôr než sa rozhodnete pred nimi kapitulovať. Držím vám palce!


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.