Esenciálne oleje pri strese a depresii

Každý z nás zažíva stresové situácie, kedy potrebujeme napnúť všetky sily a zvládnuť mnoho úloh, alebo sme postavení pred emocionálnu situáciu, ktorá v nás vyvoláva psychický stres. Z krátkodobého hľadiska takéto stresové stavy naše telo zvláda, ale pri dlhodobom pôsobení stresu sa začne brániť a začínajú nielen psychické ťažkosti ako je napr. nervozita, depresia, ale i fyzické ťažkosti ako sú bolesti žalúdka či hlavy, alebo zníženie imunity.

Väčšina z nás zľahčuje stresové stavy, pretože si myslíme, že v strese sa nachádza takmer každý. Hovoríme si, že sa nachádzame v dobe, ktorá nám nedovolí vydýchnuť, ale núti nás byť rýchlejšími, lepšími a dosahovať stále lepšie výsledky.

Vážne dôsledky má dlhodobý stres, či už fyzický, kedy sa pri plnení našich povinností takmer úplne fyzicky vyčerpáme, alebo sme vystavený fyzickému stresu spôsobenému zraneniami . Psychický stres respektíve emočný stres, kedy sme stratili blízkeho človek alebo nevieme nájsť riešenie našej problematickej situácie, alebo sa pripravujeme na nejakú radostnú udalosť ako je napríklad narodenie dieťaťa či Vianoce má taktiež rovnaké vážne dôsledky. Všetky tieto typy stresu môžu ústiť do depresie, ktorá následne vyvolá fyzickú reakciu ako je bolesť hlavy, žalúdka, vysoký krvný tlak, znížená imunita alebo psychickú reakciu ako je nervozita, úzkosť, hnev, strach.

Prečítajte si: Stres negatívne vplýva aj na pleť. Čo s tým? Čítať »

Ako vám môže pomôcť aromaterapia? Aromaterapia pôsobí prostredníctvom éterických olejov na vašu psychiku ale i telo. Vôňa éterických olejov preniká pri inhalácii cez nos prostredníctvom elektrochemických signálov do mozgu, ktorý vyvoláva reakciu nervového systému ako i reakciu lymfatického systému. Preto sa vám napríklad pri zapálení aromalampy s vôňou levandule upokojí myseľ a telo pomaly zrelaxuje. Zároveň pri inhalácii prenikajú účinné látky z éterických olejov prostredníctvom sliznice nosa do obehového systému a ovplyvňujú jednotlivé orgány. Preto je veľmi dôležité uvedomiť si ako vám môžu jednotlivé éterické oleje pomôcť dosiahnuť psychickú a fyzickú rovnováhu keď sa cítite stresovaný alebo máte depresiu.

Éterické oleje, ktoré môžete využiť v prípade stresových stavov, keď sa potrebujete upokojiť a urovnať si myšlienky: Aníz, Bazalka, Bergamot, Citrón, Citrónová tráva, Cypruštek, Geránium, Harmanček, Levanduľa, Medovka, Myrha, Neroli, Pačuli, Pomaranč, Santalové drevo, Ylang-ylang.

Éterické oleje, ktoré vám pomôžu zvládnuť depresívne stavy a pomôžu navodiť optimistické myšlienky: Bazalka, Borovica, Cypruštek, Kadidlo, Koriander, Levanduľa, Majorán, Mäta, Neroli, Palmarosa, Ruža, Rozmarín, Šalvia, Škorica, Tea Tree

Éterické oleje

Éterické oleje, ktorá vám pomôžu zvládnuť žiaľ: Cypruštek, Levanduľa, Majorán, Medovka, Neroli, Ruža

Éterické oleje, ktorá zlepšujú pamäť: Mäta, Škorica

Éterické oleje pomáhajúce pri psychickej bolesti: Mäta

Hnev pomôžu liečiť éterické oleje: Bergamot, Geránium, Harmanček, Levanduľa, Mäta, Rozmarín

Strach vám pomôžu zvládnuť éterické oleje: Bergamot, Levanduľa, Majorán, Medovka, Rozmarín, Ylang-ylang Éterické oleje pomáhajúce pri bolestiach hlavy: Harmanček, Levanduľa, Majorán, Geránium

Éterické oleje vhodné na bolesti žalúdka spôsobené stresom: Harmanček, Bergamot, Majorán

Éterické oleje vhodné pri zvýšenom tlaku krvi spôsobeným stresom: Levanduľa, Majorán Zmesi éterických olejov sú zmesi 2-3 éterických olejov, ktoré vzájomne podporujú svoje účinky.

Zmes éterického oleja Levanduľa a Majoránu pomáha pri úzkostných stavoch, rozrušení, bolesti žalúdka, napätí, vysokom krvnom tlaku. Zmes éterických olejov Levanduľa, Majorán a Harmančeka pomáhajú zase pri depresii sprevádzanou bolesťou hlavy a nespavosťou.

Vhodnou aplikáciou éterických olejov je aromalampa, kedy si v pokoji doma zapálite čajovú sviečku a do nádobky na vodu vo vašej aromalampe nakvapkáte 5 kvapiek éterického oleja alebo 5 kvapiek zmesi éterických olejov. V prípade, že je vaša miestnosť väčšia použite viac kvapiek. Ďalšou možnosťou aplikácie éterických olejov je inhalácia z vreckovky, kedy si vami zvolený olej nakvapkáte na vreckovku a v prípade núdze, (keď budeme mať napríklad v práci pocit, že potrebujete upokojiť alebo povzbudiť) si k vreckovke privoniate. Vhodné sú i vonné porózne kamene, ktoré prevoňajú napríklad váš pracovný stôl. Nakvapkáte 5 kvapiek a váš osobný priestor vám pomôže navodiť pocit pohody a relaxácie. Ďalšou možnosťou je kúpeľ, kedy odhodíte všetky svoje starosti a užijete si chvíle pohody doma, vo vani. Pre kúpeľ nakvapkajte 6-8 kvapiek do 1 dcl mlieka alebo 1 lyžice medu a nalejte do vane. Ideálne pod tečúcu vodu, tesne pred vstupom do vane, aby ste si vôňu éterických olejov vychutnali čo najdlhšie.

Dúfame, že si nájdete svoju cestu ako si pomôcť pomocou aromaterapie a zistíte, že jej použitie je nielen užitočné ale i veľmi príjemné.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty8