Stres negatívne vplýva aj na pleť. Čo s tým?

Stres negatívne vplýva aj na pleť. Čo s tým?

O tom, že stres je tichý zabijak a veľmi negatívne sa podpisuje na zdravý človeka, určite viete. Spôsobuje nielen civilizačné choroby, ale vedie aj k depresiám a zlému psychickému stavu. No možno ste nevedeli, že ak ste dlhodobo v strese, prejaví sa to aj na Vašej kráse. Stres sa podpíše na kvalite pokožky. Ako?

Stres a pleť - ako vyzerá „vystresovaná“ pleť?

Tvár vystresovaného človeka sa dá rozpoznať na prvý pohľad. Prezradia ju najmä tieto znaky:

  • Kruhy pod očami. Pretože s nadmerným stresom je často spojená aj nespavosť. Výsledkom je povädnutá pleť pod očami, opuchnuté očné viečka a nevzhľadné tmavé kruhy pod očami.
  • Suchá až šupinatá pleť. Nervózny človek často zabúda na správny pitný režim. Aj Vy sa v strese nadmerne nalievate kávou? Tá môže spôsobiť dehydratáciu. Ktorá sa, ako inak, prejaví okamžite na pleti. Výsledkom je vyschnutá, až šupinatá fľakatá pleť.
  • Akné, vyrážky, kožné ochorenia. Pod vplyvom stresu sa vylučuje stresový hormón kortizol. A ten spôsobuje všetky problémy. Okrem iných aj narúšanie črevnej mikroflóry a s tým súvisiacu tvorbu akné a rôznych kožných chorôb. V strese sa môže dokonca objaviť aj lupienka, či psoriáza.
  • Začervenaná pleť. Ak ste v strese, často dýchate plytko, povrchne a s krátkymi nádychmi. Takéto „nervózne“ dýchanie môže spôsobovať návaly horúčavy a následné začervenanie pokožky. Aj preto si u mnohých ľudí, ktorí napríklad vystupujú verejne, môžete všimnúť červené fľaky na tvári, či krku.
  • Vrásky. Určite si to uvedomujete aj Vy. V strese má človek tendenciu zatínať zuby, mračiť sa, jednoducho mať napätú tvár a neprirodzený výraz. Ak nie ste uvoľnený, nie je uvoľnená ani pokožka. Výsledkom sú rôzne vrásky a ryhy na pokožke.

Ako vidíte, problémov, ktoré môže spôsobiť stres Vašej pleti, naozaj nie je málo. Ale ako s nimi bojovať?

Stres negatívne vplýva aj na pleť. Čo s tým?

Riešenie problémov s pleťou poškodenou stresom

Takže čo robiť, ak chcete opäť vyzerať pekne a mať zdravú pokožku? V prvom rade platí – upokojte sa! Ja viem, veľmi jednoducho sa to povie, ale veľmi ťažko spraví. Pomôcť môže arómaterapia. Ak máte napríklad problém so zaspávaním a ráno sa budíte s kruhmi pod očami, vyskúšajte éterický olej Levanduľa. Nakvapkajte si zopár kvapiek na vankúš a zaspíte jednoduchšie. Prípadne si pred spaním doprajte vonný kúpeľ, do ktorého pridáte vonnú upokojujúcu soľ do kúpeľa alebo zopár kvapiek éterického oleja.

Vynikajúce sú tiež upokojujúce masáže. Použiť môžete napríklad i vlastný telový a masážny olej, ktorý si vytvoríte z rastlinného oleja napríklad ideálny je marhuľový olej a éterických olejov Levanduľa a Geránium. Účinné sú aj arómy v bio kvalite, napríklad bio aróma aromatická levanduľa. Obsahuje zmes éterických olejov, ktoré dokážu odbúrať vnútorné napätie a navodiť pocit pokoja. Kedykoľvek, hoci aj počas pracovného dňa, si roll on aplikujte na pokožku a nechajte pôsobiť na Vašu myseľ. Poďme však k samotnej pleti a k znovuzískaniu jej krásy.

Na vrásky je ideálnym pomocníkom bio kozmetika a prírodná kozmetika zo semien šípky. Vyskúšajte napríklad bio šípkový olej, ktorý má regeneračné účinky, spomaľuje vznik vrások a pôsobí na už existujúce vrásky. Vyhladzuje rôzne jazvičky a šrámy na pokožke. Stačí ho pravidelne používať a výsledky sa dostavia.

Suchú pleť dokonale vyživí panenské bio bambucké maslo. Obsahuje veľa vitamínov skupiny A, E a F, prospešných pre pokožku. Je také všestranné, že si poradí nielen s mimoriadne vysušenou pleťou, ale dokáže bojovať aj so začervenaním a dokonca s ekzémom, či lupienkou.

Na akné, ale aj červené škvrny na pleti, perfektne účinkuje Tarika bylinný prášok na akné. Je to prírodný produkt a obsahuje vyváženú zmes bylín a minerálov, účinných práve pri týchto problémoch. Dokáže zabojovať s existujúcimi vyrážkami a tiež vyhladiť jazvičky po akné.

Kruhy pod očami pomôže odstrániť jamajský čierny ricínový olej s levanduľou. Je určený práve na problémy s pokožkou v okolí očí, ktoré sú spôsobené stresom. Použiť ho však môžete aj na upokojujúcu masáž.

Platí pravidlo, že stresovanú pleť netreba ešte viac zaťažovať. Treba si zvoliť produkty, ktoré pleť jemne ošetrujú a nezaťažujú zbytočným obsahom chémie. A takými sú práve produkty prírodnej a bio kozmetiky.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty3