Kalendár zberu byliniek – január

Kalendár zberu byliniek – január

Nápad sledovať čas zbierania byliniek vo mne skrsol už minulý rok. Akurát som si vtedy zalievala čajík z mäty, ktorú sme doma dopestovali aj usušili. Začala som si ho spisovať, ale pozabudla som sa. Nastal čas predstavzatí, a tak som si povedala, že kalendár zberu byliniek budem poriadne sledovať, aby som na žiadnu nezabudla.

Kalendár zberu byliniek – nádchovník

Kedysi som si myslela, že bylinky sa zbierajú len v teplých mesiacoch. Kúpila som si o nich veľa knižiek, aby som naplno vedela využiť ich silu a aj tam som sa dočítala, že som sa mýlila. Aj v januári môžete pozbierať niektoré z nich.

Plektrant alebo nádchovník

Plektrant alebo nádchovník môžete zbierať celoročne. Veľmi sa mu páči v črepníku na verande a doma sa naozaj hodí. Patrí do čeľade hluchavkovité a má chlpaté, vajcovité listy. Hoci je to ker, dá sa bez problémov pestovať aj vnútri a odpudzuje hmyz.

Prečo je dobré mať ho doma? Pomáha pri nádche (preto nádchovník) i nachladnutí a pri jeho inhalácii sa uvoľňujú dýchacie cesty. Prispieva aj k zmierneniu bolesti hlavy, zlepšuje trávenie a pri vonkajšom použití zlepšuje hojenie rán a popálenín.

Ako sa používa? Prvou možnosťou je inhalácia. Ak cítite prvé príznaky nádchy alebo prechladnutia, odtrhnite zopár lístkov, pomrvte ich a zhlboka dýchajte. Pripravuje sa z neho aj čaj, ktorý si poradí s rôznymi ďalšími problémami. Vychladnutý ho môžete používať aj na obklady alebo na potieranie drobných rán a popálenín.

Ešte sme ale neskončili! Nádchovník je veľmi obľúbený aj na ochutenie hovädzieho, jahňacieho a diviačieho mäsa, prípadne do rôznych marinád. Listy sa používajú čerstvé, a preto je celkom dobrý nápad pestovať ho doma.

Imelo biele

Imelo biele

Imelo poznáme predovšetkým ako cudzopasnú rastlinu a vianočnú dekoráciu. V zimných mesiacoch sa zbierajú konáre aj listy. Konáriky očistíme od nezelených konárikov a sušíme v tme pri teplote do 45 stupňov. Na sušenie treba dať pozor, lebo ak imelo nie je dobre vysušené, sčernie a nedá sa použiť.

Ak sa ho rozhodnete vyskúšať, poraďte sa so svojím lekárom. Dôležité je aj dávkovanie, lebo pri vyšších množstvách je jedovaté. Používa sa pri problémoch so srdcom alebo problémoch s krvácaním.

Ďalšie časti seriálu:

Kalendár zberu byliniek – február

Kalendár zberu byliniek – marec

Kalendár zberu byliniek na mesiac apríl

Kalendár zberu byliniek na mesiac máj

Kalendár zberu byliniek na mesiac jún

Kalendár zberu byliniek na mesiac júl

Kalendár zberu byliniek na mesiac august

Kalendár zberu byliniek na mesiac september

Kalendár zberu byliniek na mesiac október

Kalendár zberu byliniek na mesiac november

Kalendár zberu byliniek na mesiac december

foto: pxhere.com, pxhere.com, wikipedia


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.