Kalendár zberu byliniek – február

Kalendár zberu byliniek – február

Bylinky zbierali aj naše staré mamy, ktoré vedeli využiť ich veľkú silu. V dnešnej dobe rastie záujem o ich zber a spracovanie. Nie je to veľmi prekvapujúce, ľudia chcú vedieť viac o tom, čo im ponúka matka príroda.

Zbierať sa dá aj v zime

Možno si aj vy hovoríte, že bylinky sa začínajú hľadať až na jar, keď je slnečnejšie a teplejšie. Niektoré z nich však nájdete v prírode alebo v záhrade aj skôr. Pri zbere byliniek je veľmi dôležité byť v správny čas na správnom mieste. Tiež platia pravidlá, kedy je najlepšie zbierať rôzne časti:

  • Listy zbierajte ráno, keď padne rosa
  • Kvety zbierajte na poludnie
  • Korene zbierajte večer
  • V daždi nezbierajte žiadne bylinky, lebo sú plné vody

Kalendár zberu byliniek - Prvosienka jarná

Prvosienka jarná sa môže zbierať od februára až do mája. Využiť môžete kvety, listy, koreň a podzemok. Nájdete ju na lúkach, pasienkoch, slnečných stráňach v niektorých redších lesoch.

Spoznáte ju podľa charakteristických veľkých žltých kvetov a jemnej vône. Patrí medzi prvé jarné kvety.

Prvosienka jarná

Korene a podzemky sa vykopávajú buď v auguste alebo skoro na jar, teda vo februári a v marci. Potom sa umyjú v studenej vode a následne sa sušia. Niektorí odborníci ale tvrdia, že zber koreňov je o niečo náročnejší a účinky sú slabšie. Listy sa zbierajú v apríli – máji a kvety v období plného kvetu.

Kúpiť si ju môžete aj v lekárni alebo v obchode, ale tým vlastnoručne nazbieraným a spracovaným bylinkám sa nič nevyrovná.

Prvosienka jarná obsahuje saponíny, ktorý zrieďuje hlieny v prieduškách a pľúcach, čím uľahčuje odkašliavanie. Vyskúšať ju preto môžete pri bronchitickom katare, čiernom kašli, astme, chrípke alebo pri prechladnutiach. Tiež zmierňuje bolesti pri reumatizme. Jej sila sa využíva pri problémoch ako nespavosť, neurózy alebo migrény a stres. Posilní váš imunitný systém, má antiseptické účinky a prečisťuje aj krv. Prečítajte si niekoľko bylinkových receptov z prvosienky jarnej: Bylinkové recepty na mesiac február

Nádchovník a imelo biele

Aj vo februári môžete zbierať nádchovník a imelo biele. Plektrant alebo nádchovník môžete zbierať celoročne a pestovať ho doma v črepníku. Využijete ho pri nádche a nachladnutí. Ak ho inhalujete, uvoľňujú sa dýchacie cesty a zlepšuje sa dýchanie. Prispieva k zmierneniu bolesti hlavy, zlepšuje trávenie a pri vonkajšom použití sa lepšie hoja aj rany či drobné popáleniny.

Imelo biele sa používa pri problémoch so srdcom alebo problémoch s krvácaním. Dôležité je poradiť sa s vaším lekárom, pretože vyššie dávky sú jedovaté. Sušia sa konáre a listy, ktoré sa následne sušia.

Ďalšie časti seriálu:

Kalendár zberu byliniek – január

Kalendár zberu byliniek – marec

Kalendár zberu byliniek na mesiac apríl

Kalendár zberu byliniek na mesiac máj

Kalendár zberu byliniek na mesiac jún

Kalendár zberu byliniek na mesiac júl

Kalendár zberu byliniek na mesiac august

Kalendár zberu byliniek na mesiac september

Kalendár zberu byliniek na mesiac október

Kalendár zberu byliniek na mesiac november

Kalendár zberu byliniek na mesiac december

foto: pixabay.com, pixabay.com


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.