Kalendár zberu byliniek na mesiac október

Kalendár zberu byliniek na mesiac október

Mesiacu september a jeho hrejivým zlatistým lúčom sme dali zbohom a privítali mesiac október. Hoci nás čakajú chladnejšie a upršanejšie dni, netreba zúfať. Tie krajšie predsa môžeme využiť na pobyt v prírode a užiť si jej dary, kým je to možné. Čo nám ponúka kalendár zberu byliniek na mesiac október?

Hloh obyčajný

Hloh obyčajný

Tento tŕňový ker nájdete od nížin až po podhorské pásmo, rastie aj v parkoch ako dekoratívna rastlina. Môže sa zbierať od mája do októbra a obsahuje veľa zdraviu prospešných látok. V septembri a októbri sa zbierajú plody, ktoré sa potom sušia.

Hloh pomáha so srdcovými ochoreniami, znižuje tlak, zlepšuje bolesti hlavy, bojuje s nespavosťou, využijete ho aj pri problémoch s obličkami.

Horec žltý

Horec žltý

Krásna žltá bylinka sa zbiera v októbri a v novembri. Koreň sa potom usuší, ideálne niekde v tieni. Keďže je v mnohých krajinách chránený, pestuje sa aj umelo.

Nájdete ho napríklad v prípravkoch, ktoré podporujú vylučovanie, zvyšuje vylučovanie slín a žlčovej šťavy, podporuje chuť do jedla, zlepšuje činnosť čriev, pomáha aj pri kolikách a zápche. Vyznačuje sa horkou chuťou.

Čaj zalievame vriacou vodou. Na jednu 2,5 dcl šálku dáme 1 až 2 čajové lyžičky horca, necháme 8 - 10 minút lúhovať a po precedení podávame.

Ihlica roľná

Ihlica roľná

Aj ihlica roľná vás očarí svojimi krásnymi kvetmi. Zbiera sa z nej koreň tesne pred kvitnutím okolo marca - apríla, alebo po odkvitnutí v auguste až v októbri.

Rastie v nižších polohách, kde je teplejšie podnebie. Má diuretický účinok, podporuje potenie, pomáha pri srdcovej slabosti aj problémoch s obličkami, reume alebo vysokom krvnom tlaku.

Marena farbiarska

Marena farbiarska

Marena farbiarska je trvácna rastlinka, ktorej korene sa zbierajú v septembri a v októbri. Jej domovom je južná Európa a u nás sa skôr pestuje, v prírode sa nachádza menej.

Má diuretické účinky, pomáha aj pri anémii, kolike a vďaka jej protizápalovému účinku pomôže pri zápaloch obličiek alebo močového mechúra.

Stavikrv vtáčí

Stavikrv vtáčí

Táto bylinka nesie naozaj nevšedné meno a vyznačuje sa aj výraznými pozitívnymi účinkami na náš organizmus. Vňať sa zbiera od júla do októbra a následne sa suší.

Ako už meno bylinky naznačuje, stavikrv vtáčí zastavuje krvácanie, pomáha pri žalúdočných vredoch, pri maternicovom krvácaní alebo potrate, má močopudné a protizápalové účinky, pomáha pri hnačke alebo chronickej bronchitíde.

Čaj si pripravíte veľmi jednoducho – potrebujete 1 lyžicu čaju na 2 dcl vriacej vody. Nechajte ho vylúhovať 10 - 15 minút.

Zlatobyľ obyčajná

Zlatobyľ obyčajná

Vňať z tejto zlatistej bylinky sa zbiera od júna do októbra. Je trvácna a jej žiarovo žlté kvety neprehliadnete v krovinách, skalnatých stráňach, riedkych lesoch, lúkach a pasienkoch.

močopudné účinky, pomáha aj pri zápale obličiek, stimuluje činnosť obličiek, upokojuje nervovú sústavu a využijete ju aj pri dne, reumatizme a artritíde.

V októbri si môžete nazbierať aj bylinky, ktoré rastú v septembri, napríklad borievku obyčajnú, fenikel obyčajný či ružu šípovú.

Ďalšie časti seriálu:

Kalendár zberu byliniek – január

Kalendár zberu byliniek – február

Kalendár zberu byliniek – marec

Kalendár zberu byliniek na mesiac apríl

Kalendár zberu byliniek na mesiac máj

Kalendár zberu byliniek na mesiac jún

Kalendár zberu byliniek na mesiac júl

Kalendár zberu byliniek na mesiac august

Kalendár zberu byliniek na mesiac september

Kalendár zberu byliniek na mesiac november

Kalendár zberu byliniek na mesiac december

Foto: wikipedia. org, wikipedia. org, wikipedia. org, pixabay.com, pixabay.com, wikipedia.com


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.