Ako sa starať o pleť v dvadsiatke?

Ako sa starať o pleť v dvadsiatke?

Dovŕšili ste práve sladkých dvadsať? Obdobie puberty je nadobro za vami. To teda znamená, že za sebou by ste mali mať aj nepríjemné obdobie akné a pubertálnych vyrážok. Možno máte pocit, že vaša pleť je teraz v dokonalom stave a preto pre ňu nič špeciálne robiť nemusíte. No mali by ste vedieť, že práve teraz tvoríte základ toho, ako bude vaša pleť vyzerať vo vyššom veku. Čo teda robiť pre pokožku v dvadsiatke?

1. Správna kozmetika

Už v tomto veku si zodpovedne vyberajte, čo na svoju pleť nanesiete. Určite by ste sa mali vyvarovať nekvalitnej kozmetike, ktorá je plná chemických prísad. Takýmto spôsobom môžete pleti skôr uškodiť, ako pomôcť.

Ideálnou voľbou je prírodná, respektíve bio kozmetika, ktorá obsahuje výťažky z rastlín. Okrem toho je nutné poznať typ svojej pokožky a tomu prispôsobiť aj výber kozmetiky.

2. Hydratácia, hydratácia, hydratácia!

Je dôležitá pre pokožku v každom veku. Čím je človek starší, tým aj prirodzenej vlhkosti ubúda. Preto je potrebné dopĺňať ju. Aj keď sa vám možno zdá, že vaša pleť je ešte dostatočne hydratovaná, nemusí to byť pravda.

A nedostatok hydratácie sa môže prejaviť vo vyššom veku tak, že pleť bude vráskavá omnoho skôr. Preto je práve obdobie po dvadsiatke ideálne na intenzívnu hydratáciu pokožky. Kupujte si výživné a bohaté hydratačné krémy aj v prípade, že nemáte suchú pleť. Ideálnou náhradou krémov sú aj rastlinné pleťové oleje, ktoré pleť nielen hydratujú, ale dodajú jej potrebné vitamíny a minerály.

3. Ochrana pred slnkom

Ak je pleť pravidelne vystavovaná intenzívnemu slnečnému žiareniu, určite sa to prejaví na jej kvalite. A to v podobe predčasného starnutia pokožky.

Už teraz myslite na ochranu. Nemusíte hneď užívať prípravky s vysokým UV faktorom. Prirodzenú ochranu pred UV žiarením, ale aj voľnými radikálmi, poskytujú aj niektoré oleje. Skúste napríklad olej z lieskových orechov, mrkvový či malinový olej.

4. Denná rutinná starostlivosť

Tá by mala zahŕňať večerné odlíčenie, vyčistenie pleti od bežných nečistôt a aplikáciu krému. Na jemné, ale dôkladné čistenie pleti sú ideálne rastlinné pleťové vody s obsahom vzácnych a účinných výťažkov z rastlín.

Na vyčistenú pleť potom naneste krém podľa typu pokožky. Ak sa vám zdá, že sa vám začínajú tvoriť prvé mimické vrásky, nevynechajte ani očný krém.

Nech sa táto denná starostlivosť stane pre vás rutinou. Určite nikdy nechoďte spať s neodlíčenou a nevyčistenou pokožkou. Ráno by ste sa mohli zobudiť s nepeknými vyrážkami.

5. Pravidelné hĺbkové čistenie

Aspoň raz týždenne si vyčistite pokožku do hĺbky. Zbavíte ju tak odumretých kožných buniek, ktoré zapríčiňujú tvorbu akné aj vo vyššom veku.

Použite píling, Bentonítový íl, prípadne masky, ktoré si vyrobíte z Neem prášku, či Multani Mati prášku. Tieto masky sú určené na jemné odstránenie hĺbkových nečistôt.

Ako vidíte, starať sa o pleť v dvadsiatke je pomerne jednoduché. Postačí každodenná rutinná starostlivosť, ochrana pred slnkom a z času na čas aj hĺbkové čistenie. Verte, že takáto starostlivosť sa vám určite oplatí a z krásnej a žiarivej pleti sa budete tešiť aj vo vyššom veku.

Foto: wikipedia

Prečítajte si ešte:

Ako sa starať o pleť v šesťdesiatke.

Ako sa starať o pleť v päťdesiatke?

Starostlivosť o pleť v štyridsiatke. Hydratujte a masírujte!

Starostlivosť o pleť v tridsiatke. Ako na to?


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.