Kalendár zberu byliniek na mesiac júl

Kalendár zberu byliniek na mesiac júl

Leto je v plnom prúde a mnohí z nás oželeli dovolenku pri mori. Otvára sa však možnosť stráviť krásny čas na Slovensku a v prírode a spoznať jej čaro trochu bližšie. Možno vás inšpiruje náš kalendár zberu byliniek na júl a vyberiete sa po ich stopách.

Saturejka horská

Satujerka horská

Satujerka horská je jednoročná bylina, ktorá príjemne vonia a má štipľavú chuť, a aj preto sa používa ako korenina. Nájdete ju v záhradách, miestami sa nachádza v divej forme.

Nadzemnú časť rastliny zbierame pred kvitnutím, počas kvitnutia alebo po odkvitnutí od mája do septembra a sušíme ju. Pomáha tlmiť bolesť, podporuje činnosť čriev a žalúdka, odporúča sa aj pri srdcových ochoreniach. Okrem toho upokojuje nervový systém, znižuje krvný tlak a zlepšuje spánok.

Archangelika lekárska

Archangelika lekárska

Archangelika sa na prvý pohľad podobá feniklu, kôpru alebo petržlenu. Nájsť ju môžete na miestach, miestach kde je dostatok vody, pri riekach a potokoch, v horách s dostatkom zrážok.

Nie je náročná na pestovanie a tak si môžete pestovať aj doma. Kvitne od júla a využíva sa najmä jej koreň, ktorý sa zbiera od septembra.

Má antiseptické a antibiotické účinky, podporuje imunitu. Zlepšuje trávenie, poradí si s plynatosťou, kašľom, rôznymi bolesťami. Zlepšuje kvalitu spánku, znižuje krvný tlak a zlepšuje hojenie modrín a kožných chorôb.

Čaj si môžete uvariť pri chrípke, nádche, hnačke, kašli alebo nespavosti. Piť sa môže a dva – tri razy denne. Potrebujete len 2 mokka lyžičky sušeného koreňa a 2,5 deci vriacej vody. Lúhuje sa 5 – 7 minút.

Praslička roľná

Praslička roľná

Praslička roľná je neprehliadnuteľná bylinka, ktorá je po vysušení veľmi krehká, zelená a bez vône. Rastie najmä na kraji močarísk, kanálov a potokov, na vlhkých poliach a na tienistých okrajoch lesov.

Od mája do augusta sa zbiera jej nadzemná časť, stonky sa odrežú spolu s rozkonáreniami približne 20 cm od vrcholu. Má močopudné účinky, pomáha pri zapálených močových cestách, reume, klimaktériu, artróze, vypadávaní vlasov i ochoreniach kože.

Ibiš lekársky

Ibiš lekársky

Ibiš lekársky je liečivá rastlina, ktorá vám pomôže s mnohými ochoreniami. Obsahuje napríklad flavonoidy, triesloviny, kyseliny, vlákninu, minerálne látky a glukán. Na pestovanie je pomerne nenáročný a nájsť ho môžete od nížin do vyšších nadmorských výšok.

Zbierame listy a korene, z ktorých sa po usušení pripravuje čaj. Odstraňuje kašeľ, zlepšuje hojenie slizníc, podporuje trávenie a zmierňuje bolesti hlavy a brucha, urýchľuje hojenie rán, modrín i opuchov.

Na vonkajší odvar z ibiša potrebujete 3 polievkové lyžice sušeného koreňa a 4 deci vody studenej vody. Sušený koreň ibiša dajte do sitka na čaj, zalejte studenou vodou a nechajte lúhovať 24 hodín. Odvar môžete nanášať tampónom alebo gázou na čisté rany, modriny alebo opuchnuté časti tela. Nemusíte ho oplachovať.

Bazalka pravá

Bazalka pravá

Bazalka krásne vonia a mnohí si ju pestujeme aj doma v kvetináči. Potrebuje len dostatok slnka, tepla a vody. Od mája do septembra zbierame z nej vňať a listy, z ktorých je aj obľúbené korenie.

Obsahuje samé dobré veci ako bielkoviny, sacharidy, vlákninu, železo, horčík, vápnik, fosfor, draslík, zinok, selén, sodík, mangán, omega 3 , omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K, kyselinu listovú. Bazalka pravá podporuje imunitu, má protizápalové účinky, bojuje s infekciami, zlepšuje chuť do jedla, znižuje krvný tlak, pomáha pri zápaloch ústnej dutiny, zlepšuje trávenie, činnosť srdca a čistí obličky.

Nechtík lekársky

Nechtík lekársky

Túto krásnu bylinku určite neprehliadnete vďaka jej žiarivým kvetom. Nechtík má charakteristickú vôňu a je obľúbenou ingredienciou v kozmetike. Jeho kvety zbierame v čase kvitnutia od júla do augusta.

Zlepšuje hojenie pokožky, pomáha pri vredoch aj kožných ranách, má protizápalový účinok a využíva aj pri ochoreniach ústnej dutiny. Znižuje krvný tlak, posilňuje srdce a utišuje nervovú sústavu. Doma si z neho môžete pripraviť čaj alebo masť.

Čakanka obyčajná

Čakanka obyčajná

Tento nenápadný modrý kvietok sa niekedy považuje skôr za bylinu, ale rozhodne si zaslúži našu pozornosť. Nájdete ju takmer všade, na lúke i v lese. Zbierame kvet a koreň, pričom čakanka kvitne medzi júnom a septembrom. Koreň môžete odkopať na jeseň.

Podporuje imunitný systém a pýši sa močopudnými, antibiotickými, antiseptickými a antirakovinovými účinkami. Podporuje trávenie, funkcie pečene a žlčníka. Podporuje tvorbu krvi, je prevenciou pred anémiou, čistí cievy a zlepšuje stav kožných ochorení. Čakanka je vhodným sladidlom pre diabetikov a pripravíte si z nej aj čaj.

Aké bylinky si pôjdete v júli pohľadať? Čo si z nich pripravíte?

Ďalšie časti seriálu:

Kalendár zberu byliniek – január

Kalendár zberu byliniek – február

Kalendár zberu byliniek – marec

Kalendár zberu byliniek na mesiac apríl

Kalendár zberu byliniek na mesiac máj

Kalendár zberu byliniek na mesiac jún

Kalendár zberu byliniek na mesiac august

Kalendár zberu byliniek na mesiac september

Kalendár zberu byliniek na mesiac október

Kalendár zberu byliniek na mesiac november

Kalendár zberu byliniek na mesiac december

foto: wikipedia.org, wikipedia.org, wikipedia.org, wikipedia.org, pixabay.com, pixabay.com, pixnio.com


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.