Bylinkové recepty na mesiac máj

Byilnkové recepty na máj

Máj je mesiacom lásky, príroda nádherne kvitne a vonia. Popri prechádzkach po hore či lúke si môžete nazbierať čoraz viac byliniek, ktoré prispievajú k zdraviu a kráse. Aké bylinkové recepty na vás čakajú tento mesiac?

Šalvia lekárska

Šalvia lekárska

Šalvia lekárska je naozaj poklad, ktorý oceníte aj pri zle hojacich sa ranách alebo boľavom hrdle.

Na vonkajšie použitie si môžete pripraviť odvar, ktorý budete aplikovať na postihnuté miesta. Tri čajové lyžičky sušenej šalvie zalejte štvrť litrom vriacej vody a nechajte lúhovať 15 minút.

Šalvia má dezinfekčné a protizápalové účinky, preto je vhodná na ošetrenie kožných ochorení. Vo výluhu namáčajte gázu alebo klasické vreckovky a prikladajte ich na rany. Takýto obklad pomôže aj pri ochorení mandlí alebo boľavom hrdle. Vreckovku môžete ku krku priviazať obväzom a nechať pôsobiť.

Materina dúška

Materina dúška

Túto krehkú bylinku spoznáte podľa jej omamnej vône a jednoducho patrí k slnečným a príjemným dňom. Doma si z nej poľahky vyrobíte sirup, ktorý pomôže pri chrípke alebo pri prechladnutí.

Potrebovať budete liter vody, 40 gramov usušenej alebo čerstvej materinej dúšky a 300 gramov medu. Najskôr si urobíte odvar z materinej dúšky. Bylinky povarte vo vode na miernom ohni, kým sa voda nezredukuje na polovicu. Následne zmes vypnite a keď jej teplota dosiahne 40 stupňov, pridajte med a dobre pomiešajte. Keď sa v sirupe všetky ingrediencie spoja, sceďte ho a dajte do fliaš. Sirup sa skladuje na chladnom a tmavom mieste.

Rumanček kamilkový

Rumanček kamilkový

Rumanček kamilkový poznáme aj ako harmanček alebo kamilku. Nenápadná bylinka v sebe ukrýva veľkú hojivú silu a masť z nej by nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Hodí sa na ošetrenie drobných poranení, škrabancov, odrením či suchej a popraskanej pokožky (ja ako atopik s ním mám len dobré skúsenosti).

Na masť vám postačí 5 gramov sušenej harmančekovej vňate, 100 ml olivového oleja a 20 gramov včelieho vosku. Príprava vám potrvá dva dni. Najskôr povarte polhodinku vo vodnom kúpeli kamilky v oleji. Nechajte zmes odstáť do ďalšieho dňa. Kamilky preceďte, pridajte včelí vosk a vo vodnom kúpeli ohrievajte dovtedy, kým sa vosky neroztopí (zoženiete v predajniach s kozmetickými surovinami). Masť prelejte do čistých nádobiek, nechajte vychladnúť a odložte do chladničky.

Repík lekársky

Repík lekársky

Keď som bola malá, moja babička mnohé problémy riešila repíkom. Bola to bylinka, ktorá doma nesmela chýbať a keď sa počas roka minuli zásoby, kúpil sa v lekárni čaj. Rokmi som to pochopila, lebo repík pomáha pri ranách, opuchoch, popáleninách i chorobách kože.

Na repíkový obklad si nachystajte 4 lyžičky sušeného repíku a 2,5 deci prevarenej vody. Repík nechajte lúhovať 20–25 minút a potom ho môžete použiť na problematické miesta. Obklad by mal pôsobiť aspoň polhodiny.

Skorocel kopijovitý

Skorocel kopijovitý

Skorocel kopijovitý sa bežne využíva pri chorobách dýchacích ciest, no jeho listy sa môžu prikladať na zle hojace sa rany.

Doma si z neho môžete pripraviť sirup proti kašľu. Na tinktúru budete potrebovať jednu – dve hrste čerstvých listov. Zalejte ich v uzatvárateľnej nádobe aspoň 40 – 60 percentným liehom. Vňať nechajte na slnečnom mieste macerovať aspoň dva týždne. Potom tinktúru sceďte a skladujte v tmavej fľaštičke.

Má protizápalové, sťahujúce a antibakteriálne vlastnosti. Využijete ju na liečbu chrípky, prechladnutia, kloktanie.

Kostihoj lekársky

Kostihoj lekársky

Kostihoj lekársky je výnimočná rastlina, ktorá pomáha na bolesti kĺbov, chrbtice či na drobné poranenia.

Na výrobu domácej kostihojovej masti budete potrebovať štvrť kila bravčovej masti alebo vazelíny a 75 až 100 gramov drveného kostihojového koreňa. Vo vodnom kúpeli rozpustite masť/vazelínu s prisypte kostihoj. Zmes premiešajte a na miernom ohni varte 45 až 60 minút. Potom ju sceďte a masť prelejte do čistých nádobiek. Po ochladnutí a stuhnutí ich pozatvárajte a uložte do chladničky. Tam masť vydrží tri – štyri mesiace.

Ktorý recept tento mesiac vyskúšate?

foto: pixabay.com, pixabay.com, pixabay.com, flickr.com, wikipedia.org, flickr.com


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.